Masové prepúšťanie, takmer žiadne dôchodky a peniaze strácajúce na hodnote, to je scenár celosvetovej krízy, ktorú sme zažili pre 11 rokmi a straší nás opäť. Na podnet ekonomických historikov vznikol rebríček, ktorý tvoria doposiaľ najväčšie ekonomické kolapsy v histórii.
Zoznam, ktorý vám prinášame, sa týka len obdobia do vypuknutia druhej svetovej vojny, pretože analýza druhej polovice 20.storočia ešte nie je uzavretá.
- Mediciovci
Mediciovcami sa to všetko začalo. Táto rodina patrila medzi najvplyvnejších v bankovníctve vo Florencii, no ich meno sa spája aj s umením, ktorého boli mecenášmi. Začínali ako zmenárnici a postupne vybudovali banku, ktorej základné imanie by sme dnes odhadli na asi 17 994 572 eur. Zlým hospodárením a defraudáciou vena kráľa Karola VIII. sa v roku 1494 dopracovali ku krachu.
- Pád Španielska
Rozmach Španielska začal v čase objavov Kolumba, nové podmanené územia im prinášali značný profit. Začiatok pádu krajiny bol v 16. storočí, keď sa rozmohol dovoz striebra a zlata z Peru a to v takom množstve, že v celej Európe to spôsobilo infláciu. Španielsko tak muselo uvoľniť trón veľmociam ako bolo Holandsko, Francúzsko či Anglicko.
- Koniec banky bankárov
K najúspešnejším bankám svojho času patrila Overend, Gurney and Company, ktorej špecializáciou bol predaj a nákup zmeniek a dlhopisov. Prischla jej prezývka „banka bankárov“. Doplatila však na zlé gazdovanie, dlhodobé investície sa jej stali osudnými. V roku 1866 zastavila všetky platby a spolu s ňou zbankrotovalo vyše 200 spoločností.
- Revolúcia v Rusku
Vývoj po revolúcii v roku 1917 pod taktovkou boľševikov znamenal pre Rusko jeho koniec. Ich vládnutie malo trhliny, v hospodárstve urobili niekoľko prešľapov, napríklad rozdrobili pôdu, znárodňovali a kolektivizovali či mali snahu zrušiť peniaze a spolu s izolovanosťou vznikajúceho štátu to bol definitívny klinec do rakvy. Odhad hovorí, že dlh v roku 1923 narástol na viac ako 2 bilióny eur.
- Veľká hospodárska kríza
Príčiny tejto krízy nie sú jasné ani dnes. Všetko sa to začalo 24.októbra 1929. Na Wall Street sa nepodaril obchod, pri ktorom malo dôjsť k predaju niekoľkých miliónov akcií, a tak burza na druhý deň zbankrotovala. Ani Európa nezostala bokom, najviac zasiahnuté bolo Nemecko. Celosvetovo skrachovalo asi 9 tisíc bánk a v Európe sa k moci dostáva fanatický režim na čele s Adolfom Hitlerom.