Už sa toho mnoho popísalo o tom, prečo by sme mali nakupovať naše slovenské výrobky a uprednostňovať lokálne potraviny. Nielenže kúpou takýchto produktov podporujete prácu v regióne a stálosť pracovných miest, ale šetríte aj životné prostredie.
Aký má vplyv kúpa plodov dopestovaných v zahraničí na životné prostredie? Cez celú Európu, ak nie cez polku sveta, musia dodávatelia dodať ovocie a zeleninu do predajní veľkých obchodných reťazcov. Množstvo emisií dostávajúcich sa do ovzdušia nie je nezanedbateľné. Nehovoriac o tom, že ak chcú, aby ste ich dostali na tanier v tom správnom stave zrelosti, tak ich odtrhávajú a zbierajú ešte polozrelé a oni dozrievajú počas cesty v prepravkách.
Domáci farmári, o to viac malé rodinné firmy, majú často krát problémy udržať krok s nízkymi cenami veľkých obchodných reťazcov. Tie dodávajú z krajín, kde je možno práve poľnohospodárstvo (prípadne daný produkt) viac dotovanéalebo ich veľkovýroba pomáha znížiť náklady i cenu. Ale ak si zaplatíte za poriadne a kvalitné potraviny produkované na Slovensku, tak podporíte nielen domácu ekonomiku, zamestnanosť, ale i poctivého farmára, ktorý nič neurýchľuje chémiou a plody nemusí odtrhávať ešte v nedozretom stave. A pocítite to aj na vôni, chuti a farbe.
Často je však ťažké overiť si uvádzané informácie, že za ich plodinami a produktami nie sú chemické urýchľovače, ale poctivá práca. Pri tých skutočne malých podnikateľoch, ktorí sú z blízkeho okolia, sa informácie a skúsenosti s ich tovarom šíria veľmi rýchlo a referencie si často medzi sebou posúvajú známi, priatelia i rodina. Ak sa jedná o väčšiu farmu, tak ju môžete navštíviť a nakúpiť si priamo v ich miestnej predajni.
Výrobky a produkty firmy na národnej úrovni (napríklad ako bryndza) overuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky. V prípade, že sa vám nepozdáva niektorý výrobok a jeho kvalita, tak môžete podať žiadosť na jej preverenie. Na komerčnej báze vznikajú rôzne testy. Jedným z najznámejších u nás je dTest, ktorý je publikovaný vo forme časopisu, ale i online. Nie je nič horšie ako naštrbená povesť v podobe nepoctivého pestovania a nekvalitnej výroby. Najmä v internetovej dobe rýchlo sa šíriacich správ.
A čo v zime? Áno, nemáme možnosť nakupovať lokálne ovocie a zeleninu. No ak máme priestory, kde ich uskladniť, tak je možné sa zásobiť. Následne zo zásob čerpáme i v zime. Kedysi nebolo žiadnou raritou si ovocie zavárať, aby bolo dostupné i po zvyšok roka. Možno by nebolo zlé vrátiť sa k tomuto zvyku.
Nákup lokálneho tovaru sa netýka len slovenských plodín, ale aj výrobkov, ktoré vyrábajú, spracovávajú, dodávajú a predávajú občania našej krajiny. Za všetkými tými tovarmi sa nachádza niečí sused, priateľ, otec alebo matka a kúpou ich výsledkov práce podporujeme aj ich živobytie. Na stole tak môžete mať čerstvé pečivo z pekárne, zeleninu z miestnych trhov, mäso z našich bitúnkov, jogurty a mliečne výrobky slovenského pôvodu a i ten stôl môže byť vyrobený dákym poctivým domácim stolárom.