Jít na obsah

5 tipov, ako získať finančné prostriedky späť do poriadku po sezóne vysokých výdavkov


Začnite si viesť peňažný denník.
Začnite si viesť peňažný denník a sledujte, koľko miniete a zarobíte. Počas roku, bude pre vás ľahšie určiť, ktoré nákupy sú zbytočné. Akonáhle si to uvedomíte, je ľahké sa im úplne bezbolestne vyhnúť, čo vám umožní uprednostniť výdavky, ktoré sú zmysluplné a prinášajú radosť do vášho života. Budete si môcť potom dovoliť aj kvalitnejšie veci, lebo je lepšie zainvestovať na začiatku a kúpiť si nejakú drahšiu vec (napríklad domáci spotrebič) a je väčšia šanca, že vám dlhšie vydrží.

platební karta

Prekonajte strach a potom sa pozrite na svoj bankový účet.
Keď čelíme určitým sumám, je to skoro vždy obrovská úľava. Akonáhle vieme, čo sa presne deje, môžeme s tým niečo urobiť. Je dôležité vedieť presne, koľko ste minuli. Bude to pre vás jednoduchšie potom škody napraviť. Kontrolujte si stav vášho účtu pravidelne, aby ste zabránili šoku z toho, že vám na ňom ostalo veľmi málo peňazí.

Netlačte na seba priveľa.
Snažte sa neposudzovať prísne svoje prehrešky alebo trestať sa, keď zabudnete viesť váš finančný denník. Je ťažké viesť taký denník v praxi, takže to bude nejaký čas trvať, kým si na to zvyknete. A aj keď sa vám to nechce, tak nezabúdajte, že z toho môžete veľa dosiahnuť. Pomôže vám to viesť svoje financie a potom v budúcnosti to nebudete ľutovať.

kalkulačka

Spoľahnite sa na hotovosť namiesto na kartu.
Je to dobrý trik, ktorý vám môže pomôcť zostať vo vašom rozpočte, a zároveň vám môže pomôcť znížiť výdavky. Ako vám ich to vlastne pomôže znížiť? Keďže kreditné karty znemožňujú skutočne pocítiť dôsledky našich výdavkov a niekedy sa ani nepozeráme, koľko sme minuli, nemáme tušenie, koľko máme ešte peňazí na bankovom účte. Lenže keď máte hotovosť v peňaženke, tak presne vidíte, koľko vám peňazí ešte zostáva a nemôžete ísť nad svoje limity. Vy si sami určíte, koľko v ten deň presne miniete.